Jaké jsou výhody používání optického vlákna?

- Dec 12, 2020-

V našem každodenním životě, komunikační přenos média zahrnují především kabel, optické vlákno a rádiové vlny. Jako důležitý přenosový režim kabelové komunikace má přenos optických vláken jedinečné výhody ve srovnání s bezdrátovým a jiným kabelovým přenosem.


Nízké náklady a snadná instalace

Ve srovnání s tradičním kabelem (obecně měděným jádrem drátu) jsou výrobní náklady na optické vlákno nižší, protože hlavní složkou optického vlákna je křemičité vlákno, samozřejmě náklady na sklo jsou mnohem nižší než náklady měděného kabelu; obecně řečeno, objem a hmotnost optického kabelu jsou lepší než u kabelu, takže je jednodušší postavit.


Vysoká přenosová rychlost, nádměná přenosová vzdálenost

Vzhledem k tomu, že signál přenosu optických vláken obecně přijímá tři typická vlnová oná a já oka 850nm, 1310nm a 1550nm, může jeden pár optických vláken snadno dosáhnout přenosové rychlosti 10Gbps, což je mimo dosah jiných prostředků přenosu signálu; současně je útlum signálu optických vláken velmi nízký, což je obecně nižší než 3dB v 10km optickém vlákně a asi 10dB v kabelu 100m.

Proto je optické vlákno vhodné zejména pro velkokapacitní, dálkové komunikační a přenosové aplikace.


Vysoká bezpečnost, silná stabilita

Ve srovnání s elektrickým signálem a bezdrátovým signálem má optický signál vysokou bezpečnost a je obtížné zachytit nebo odposlouchávat.

Současně ve srovnání s bezdrátovým signálem je kabelový signál spolehlivější a nebude ovlivněn přirozeným počasím a bezdrátovým rušením a signál je stabilní a spolehlivý; signál kabelového přenosu je však stále ovlivněn elektromagnetickým zářením, které může způsobit zkreslení signálu nebo dokonce přerušení, ale signál optického kabelu není omezen.

Ve skutečnosti, protože optické vlákno samo o sobě není vodivé, může se do určité míry vyhnout bezpečnostním nehodám způsobeným bleskem a elektrickým únikem.


Ochrana životního prostředí a žádné znečištění

Hlavním materiálem optického vlákna je skleněné vlákno. Jeho výrobní proces určuje, že je šetrnější k životnímu prostředí než kabel, a jeho přenosové vlastnosti také určují, že nevytváří elektromagnetické záření a bezdrátové rušení, takže může být považován za bez znečištění.


Přehled

Je to proto, že z výše uvedených výhod optického vlákna, že optický kabel nahradil kabel ve většině scénářů, a naše nejosobnější zkušenost je, že optické vlákno širokopásmové vstoupil do domu, a měděné jádro kabel používaný pro vstup do domu je pryč navždy.


Nicméně, když jsme krok do éry 5g, bude přenos vláken čelit novým výzvám? Vzhledem k tomu, že 5g poskytuje stále více služeb, roste také poptávka po šířce pásma dat a zvyšuje se také tlak na podporu podnikání optické přenosové soustavy.


V současné době se přenosová kapacita základní přenosové sítě v tichosti zvýšila na úroveň T (1024g). Vývoj mobilního internetu v budoucnu je stále neoddělitelný od silné podpory přenosu optických vláken.