Povaha a výhody sítě PON

- Sep 18, 2018-

Povaha a výhody sítě PON


Co je to síť PON?

Pasivní optická síť (PON) je telekomunikační technologie používaná k poskytování vlákna konečnému spotřebiteli, domácímu i komerčnímu. Charakteristickým rysem PON je, že implementuje architekturu point-to-multipoint, ve které se používají rozbočovače bez optického vlákna pro umožnění jediného optického vlákna sloužit více koncovým bodům. Konečnými body jsou často individuální zákazníci, spíše než komerční. PON nemusí poskytovat jednotlivá vlákna mezi nábojem a zákazníkem. Pasivní optické sítě jsou často označovány jako „poslední míle“ mezi poskytovatelem internetových služeb a zákazníkem.


Co je struktura PON?

Systém PON se skládá hlavně z terminálu optické linky (OLT: Optical Line Terminal) ústředny, optické distribuční sítě (ODN: Optical Distribution Network) včetně pasivních optických komponent a optické jednotky / terminálu optické sítě (ONU) / ONT Optical) na konci uživatele. Síťová jednotka / optický síťový terminál), rozdíl je v tom, že ONT je přímo na uživatelském konci a existují další sítě mezi ONU a uživatelem, jako je Ethernet) a systém správy síťových prvků (EMS), který obvykle přijímá topologie stromu point-to-multipoint.


Jaké jsou výhody sítě PON?

Vynikající výhodou sítě PON je eliminace aktivních venkovních zařízení, všechny funkce zpracování signálů jsou prováděny ve spínači a v domácím zařízení uživatele. Počáteční investice této metody přístupu je navíc malá a většina finančních prostředků je odložena, dokud se uživatel skutečně nepřipojí. Jeho přenosová vzdálenost je kratší než vzdálenost aktivního systému pro přístup k optickým vláknům a rozsah pokrytí je malý, ale jeho náklady jsou nízké, není třeba zřídit samostatnou strojovnu a údržba je snadná. Tato struktura proto může ekonomicky sloužit domácím uživatelům.


image.png